shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiêbiorcy

Firma
Gie³da
Finanse
Kursy walut NBP

Nasi sponsorzy

Cytaty

Nie wiedzia³em nic trwaj±c w niewzruszonej wierze, ¿e nie min±³ czas okrutnych cudów.

Galeria dnia...

a (25).JPG

Imieniny

18 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodz±:
Apoloniusz,
Bogus³aw, Bogus³awa,
Flawiusz, Go¶cis³aw
Do koñca roku zosta³o 258 dni.

Zamów biuletyn







Wie¶ci RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
Sytuacja kobiet na obszarach wiejskich - sprwozdanie dla Parlamentu Europejskiego PDF Drukuj Email
Wpisa³: Anna Difort-Dura   
22.03.2008.
Parlament Europejski przyj±³ sprawozdanie, w którym zwraca uwagê na niedostatki infrastruktury i utrudniony dostêp do wielu us³ug na obszarach wiejskich. Pos³owie proponuj± szereg zaleceñ w sprawie zatrudnienia kobiet na terenach wiejskich oraz zapewnienia praw socjalnych i emerytalnych kobietom pracuj±cym ze swoimi partnerami a jednocze¶nie nie posiadaj±cym prawa w³asno¶ci do gospodarstwa.

Sytuacja kobiet na obszarach wiejskich

Obszary wiejskie mog± zapewniæ wysok± jako¶æ ¿ycia, jednak wci±¿ wi±¿± siê one z wystêpowaniem wielu ró¿nych wyzwañ, takich jak brak infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej oraz nieodpowiednia sieæ us³ug socjalnych, a tak¿e presja z powodu trwaj±cych przekszta³ceñ w rolnictwie i dzia³añ w zakresie ochrony ¶rodowiska naturalnego. Na obszarach wiejskich wiêksze s± trudno¶ci z dostêpem do technologii informatycznych i komunikacyjnych, zw³aszcza dla kobiet. Parlament ma ¶wiadomo¶æ, ¿e uatrakcyjnienie obszarów wiejskich wymaga propagowania zrównowa¿onego i zintegrowanego wzrostu oraz tworzenia nowych mo¿liwo¶ci zatrudnienia, zw³aszcza dla kobiet i ludzi m³odych, jak równie¿ ¶wiadczenia wysokiej jako¶ci us³ug zdrowotnych i spo³ecznych.


Warunki ¿ycia kobiet na wsi

W sprawozdaniu przygotowanym z inicjatywy w³asnej przez pos³ankê Christê KLAß (EPP-ED, DE) pos³owie wzywaj± pañstwa cz³onkowskie do wparcia procesu przechodzenia od obszarów wiejskich, na których dominuje rolnictwo do obszarów wiejskich o szeroko pojêtej gospodarce. Pañstwa cz³onkowskie powinny dzia³aæ na rzecz poprawy warunków ¿ycia kobiet na obszarach wiejskich oraz zapewnienia dostêpu do us³ug pocztowych, szerokopasmowych us³ug sieciowych, nowych technologii, o¶rodków kultury i sportu, stra¿y po¿arnej i us³ug u¿yteczno¶ci publicznej.

Konieczna jest poprawa infrastruktury transportowej, stanu obiektów edukacyjnych i szkoleniowych oraz infrastruktury opieki nad dzieæmi, opieki nad osobami starszymi i niepe³nosprawnymi oraz opieki zdrowotnej.

Zatrudnienie kobiet na terenach wiejskich

Ubóstwo i wykluczenie spo³eczne jest szeroko rozpowszechnione na obszarach wiejskich, zw³aszcza w nowych pañstwach cz³onkowskich. We wspó³pracy z lokalnymi rz±dami i przedsiêbiorstwami w³adze krajowe powinny tworzyæ zachêty do uczestnictwa kobiet w ¿yciu zawodowym, zwiêkszania swojego wykszta³cenia i wyszkolenia zawodowego oraz zwalczania dyskryminacji na rynku pracy. Nale¿y propagowaæ przedsiêbiorczo¶æ kobiet i wspieraæ przedsiêbiorstwa, które inwestuj± na obszarach wiejskich i oferuj± kobietom zatrudnienie.

Parlament wzywa do wspierania tych projektów, które zwi±zane s± z tworzeniem innowacyjnych przedsiêbiorstw produkcji rolnej na obszarach wiejskich, które tworz± nowe miejsca pracy przede wszystkim dla kobiet, stosuj± nowe technologie i stymuluj± dywersyfikacjê gospodarcz± w regionie.

Prawa emerytalne i spo³eczne

Niewiele kobiet jest w³a¶cicielami gospodarstw rolnych, a wiêkszo¶æ kobiet na obszarach wiejskich pracuje ze swoimi partnerami (ojcowie, bracia lub mê¿owie), maj±cymi wy³±czne prawo w³asno¶ci gospodarstwa (rolnego lub hodowlanego). PE zwraca uwagê na sytuacjê tych kobiet, które w wielu pañstwach cz³onkowskich nie posiadaj± ustalonego statusu prawnego. W efekcie prowadzi to do problemów z uzyskaniem prawa do urlopu macierzyñskiego, zwolnienia lekarskiego, nabywaniem praw emerytalnych i dostêpem do systemu ubezpieczeñ spo³ecznych. Dlatego Parlament wzywa pañstwa cz³onkowskie do promowania wspólnej w³asno¶ci jako formy prawnej w celu pe³nego uznania praw kobiet w sektorze rolnictwa, zapewnienia odpowiedniej ochrony socjalnej i uznania ich pracy.

Wiêcej problematyki kobiet w programach rozwoju obszarów wiejskich

Parlament wzywa Radê, Komisjê i pañstwa cz³onkowskie do zwiêkszenia nak³adów finansowych na nowatorskie dzia³ania na rzecz kobiet na obszarach wiejskich. Pos³owie domagaj± siê, aby Komisja monitorowa³a w³±czanie spraw p³ci do programów rozwoju obszarów wiejskich przedk³adanych przez pañstwa cz³onkowskie. W zwi±zku z tym z pos³owie zadowoleniem przyjmuj± projekty EFS/EQUAL i wzywaj± Komisjê i pañstwa cz³onkowskie do promowania podobnych projektów w Unii Europejskiej.

¼ród³o: www.kobiety.pl 

 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »