shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiębiorcy

Firma
Giełda
Finanse
Kursy walut NBP

Nasi sponsorzy

Cytaty

Jeżeli ktoś nie kocha cię tak jakbyś tego chciał, nie oznacza to, że nie kocha cię on z całego serca i ponad życie.

Galeria dnia...

a (22).JPG

Imieniny

21 Marca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Filemon,
Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.

Zamów biuletynWieści RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
Polsko- Niemiecki Dzień Poradnictwa w Szczecinie 29 maja 2008 PDF Drukuj Email
Wpisał: Jolanta Balicka   
26.05.2008.

Czy osoby pracujące w Niemczech będą miały prawo do niemieckiej emerytury? Czy są tu uwzględniane okresy krótsze niż rok? Jak traktowane są okresy pracy w byłej NRD? Na takie m.in. pytania będzie można uzyskać odpowiedzi podczas polsko-niemieckiego Dnia Poradnictwa w Szczecinie. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Niemieckiego Urzędu Emerytalno-Rentowego - Deutsche Rentenversicherung Bund.

Polsko-Niemiecki Dzień Poradnictwa odbędzie się 29 maja w szczecińskiej siedzibie ZUS, przy ulicy Matejki 22, w godzinach 9.00 – 12.00 i 13.00 – 16.00.

Polscy i niemieccy eksperci będą odpowiadać na pytania dotyczące tego, gdzie powinniśmy załatwiać sprawy z wiązane z emeryturami, w sytuacji gdy ktoś pracował w obu krajach. Czy tego typu sprawy rozpoznaje ZUS czy niemiecka instytucja ubezpieczeniowa? Będzie także mowa o zasadach przyznawania świadczeń wynikających z polsko – niemieckiego porozumienia z 1975 roku.

Jedną z podstawowych zasad w Unii Europejskiej jest zasada koordynacji świadczeń. Uprawnione do świadczenia z danego kraju są osoby, które podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej przez 12 miesięcy. Przy wyliczaniu polskiej emerytury uwzględnione zostaną wszystkie okresy pracy w poszczególnych krajach. Osoby mieszkające w Polsce, które posiadają niemieckie okresy ubezpieczenia mogą składać wnioski w swoich oddziałach ZUS. Trzeba jednak wykazać okresy pracy za granicą (formularz E 207). Dokumentacja zostanie przekazana z ZUS do niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej. Strona niemiecka zajmie się rozpoznaniem dokumentów, następnie zostanie wydana decyzja.

Do udziału w konsultacjach organizatorzy zapraszaja osoby indywidualne oraz przedsiębiorców. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jakie formalności należy spełnić by podjąć pracę w Niemczech lub by można było delegować pracowników do pracy w tym kraju.

Dodatkowych informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu – 091 459 63 73.
Zmieniony ( 26.05.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »