shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiębiorcy

Firma
Giełda
Finanse
Kursy walut NBP

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Nasi sponsorzy

Cytaty

Jedyne, co różni geniusza od szaleńca - to sukces.

Galeria dnia...

a (24).JPG

Imieniny

24 Czerwca 2021
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Danuta, Dan, Danisz,
Emilia, Jan, Wilhelm
Do końca roku zostało 191 dni.

Zamów biuletynWieści RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
1 mld euro dla małych firm na nowe miejsca pracy na wsi PDF Drukuj Email
Wpisał: Jolanta Balicka   
29.07.2008.
(Gazeta Prawna/29.07.2008, godz. 06:00)
Osoba, która założy na wsi lub w małym mieście mikrofirmę, będzie mogą uzyskać pomoc ze środków UE.
Na przykład przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej miejsc pracy, otrzyma dotację w wysokości nawet 300 tys. zł. ?rodki z UE będzie można wykorzystać na założenie praktycznie każdego biznesu, a nie tylko związanego z działalnością rolną.

Między innymi takie rozwiązania przewiduje rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach Działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Dokument ten, podpisany 17 lipca przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po tej dacie. Już w sierpniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie zapewne przyjmowanie wniosków o pomoc.

Agencja czeka

– Trwają już przygotowania do uruchomienia wypłat – mówi GP Dariusz Wojtasik, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wyjaśnia, że przygotowywany jest system informatyczny niezbędny do obsługi wniosków.

– Z beneficjentami, których wnioski przejdą pozytywną weryfikację, podpiszemy umowy o przyznanie pomocy finansowej – mówi Dariusz Wojtasik.

To w tych umowach będą zawarte warunki wypłacania przyznanych środków. Jeśli beneficjent zrealizuje założenia przewidziane w planie biznesowym lub jego część, może wystąpić z wnioskiem o płatność. Agencja rozpatrzy wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia takiego wniosku i wypłaci środki po jego pozytywnej weryfikacji. Agencja szacuje, że z nowego rozporządzenia może skorzystać prawie 30 tys. beneficjentów.

Firma, która stworzy jedno, dwa nowe miejsca pracy, będzie mogła otrzymać do 100 tys. zł, ta która zatrudni dodatkowo trzy, cztery osoby – 200 tys. zł, a pięć lub więcej – 300 tys. zł.

Dla kogo pomoc

O pomoc będą mogły się ubiegać osoby już prowadzące firmy, jak i takie, które ich nie prowadzą, ale nie podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Będą więc z niej korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek, tj. tacy, którzy mają małe gospodarstwa poniżej 1 hektara przeliczeniowego.

– Takie rozwiązanie powoduje, że to właśnie grupa rolników nieposiadająca dużych gospodarstw będzie mogła zakładać firmy na wsi, korzystając z unijnej pomocy – wyjaśnia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Związkowcy zwracają uwagę, że właściciele dużych gospodarstw mogą korzystać z innych form unijnej pomocy.

– Ta jest skierowana wyłącznie dla małych gospodarstw, które nie mogą się utrzymać z produkcji rolnej – dodaje Władysław Serafin.

Jaka będzie procedura rozpatrywania wniosków? Ile wyniesie maksymalna wysokość pomocy finansowej? Od czego będzie zależała wysokość pomocy? Czy dzięki Programowi,  osoby aktywne bez względu na to, gdzie płacą składki ubezpieczeniowe, będą mogły tworzyć nowe miejsca pracy na wsi i w małych miasteczkach?

Więcej: Gazeta Prawna 29.07.2008 (147) – str.12

Bożena Wiktorowska
Zmieniony ( 29.07.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »