shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiębiorcy

Firma
Giełda
Finanse
Kursy walut NBP

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Nasi sponsorzy

Cytaty

Raz obróciwszy się, już tylko przed siebie zwraca oczy, bo wie, że przeraźliwy diabeł tuż za nim stale kroczy.

Galeria dnia...

a (15).JPG

Imieniny

28 Października 2021
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Juda, Szymon,
Tadeusz, Wszeciech
Do końca roku zostało 65 dni.

Zamów biuletynWieści RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
Grecka muzyka przy greckiej sałatce PDF Drukuj Email
Wpisał: Jolanta Balicka   
05.09.2008.

Ewa Podgajna

Koncerty słynnych muzyków, takich jak tenor Paulos Raptis czy Milo Kurtis. Spotkanie z Nikosem Chadzinikolau, tłumaczem "Iliady". Biesiada. To niektóre atrakcje, jakie czekają szczecinian podczas I Dni Greckich, które za tydzień rozpoczynają się na Zamku w Szczecinie.

W czwartek (11 września) rozpocznie je koncert Milo Kurtisa, legendarnego muzyka greckiego pochodzenia, współzałożyciela grupy Maanam, znanego z występów z Osjanem, Waglewskim, Stańko. Poznamy jego ostatni projekt muzyczny Drum Freaks, do którego zaprasza, oprócz polskich muzyków, instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji. Koncert rozpocznie się na zamkowym dziedzińcu o godz. 19.

Na Dni Greckie w Szczecinie przyjedzie wciąż niezapomniany dla miłośników jego wielkiego talentu słynny tenor Paulos Raptis, który w swojej barwnej karierze śpiewał nie tylko na scenach operowych (przez wiele lat był gwiazdą Teatru Wielkiego w ?odzi i Opery Warszawskiej, pierwszym tenorem Opery Narodowej w Atenach), ale też w PGR-ach. Przyjechał do Polski jako 12-latek, a naukę muzyki rozpoczął właśnie w Szczecinie. Studiował w Poznaniu. Jego koncert z Orkiestrą Camerata Nova pod batutą Eugeniusza Kusa uświetni uroczystą inaugurację Dni Greckich w piątek (12 września) w sali Bogusława o godz. 19.
W Piwnicy przy Krypcie spotkać się będzie można w sobotę (13 września) o godz. 17 z Nikosem Chadzinikolau - poetą, pisarzem, autorem ponad stu tomików wierszy, powieści i opracowań literackich. Chadzinikolau znany jest także jako wybitny tłumacz literatury greckiej.

W dorobku ma ponad pół tysiąca przekładów, m.in. "Greka Zorby", "Bajek" Ezopa czy z języka starogreckiego "Iliady" Homera. Wraz z synem Aresem dadzą też grecki koncert poetycko-muzyczny.

Na zamkowym dziedzińcu w sobotę o godz. 19 wystąpią Maja Sikorowska z Andrzejem Sikorowskim (Pod Budą), którego żona jest Greczynką. Miłośników kuchni greckiej na pewno ucieszy propozycja greckiej biesiady, jaka odbywać się będzie także w sobotę między godz. 13 a 20 na zamkowym dziedzińcu. Do konsumowania greckiej sałatki i innych przysmaków zaprosi Theofilos Vafidios, znany z programu "Europa da się lubić".

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

?ródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Zmieniony ( 05.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »