shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiębiorcy

Firma
Giełda
Finanse
Kursy walut NBP

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Nasi sponsorzy

Cytaty

Aniołem człowieka jest czas.

Galeria dnia...

a (23).jpg

Imieniny

23 Sierpnia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Apolinary,
Benicjusz, Filip,
Laurenty, Sulirad,
Walerian, Waleriana,
Zacheusz
Do końca roku zostało 131 dni.

Zamów biuletynWieści RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
Grecka muzyka przy greckiej sałatce PDF Drukuj Email
Wpisał: Jolanta Balicka   
05.09.2008.

Ewa Podgajna

Koncerty słynnych muzyków, takich jak tenor Paulos Raptis czy Milo Kurtis. Spotkanie z Nikosem Chadzinikolau, tłumaczem "Iliady". Biesiada. To niektóre atrakcje, jakie czekają szczecinian podczas I Dni Greckich, które za tydzień rozpoczynają się na Zamku w Szczecinie.

W czwartek (11 września) rozpocznie je koncert Milo Kurtisa, legendarnego muzyka greckiego pochodzenia, współzałożyciela grupy Maanam, znanego z występów z Osjanem, Waglewskim, Stańko. Poznamy jego ostatni projekt muzyczny Drum Freaks, do którego zaprasza, oprócz polskich muzyków, instrumentalistów z Ameryki, Afryki i Grecji. Koncert rozpocznie się na zamkowym dziedzińcu o godz. 19.

Na Dni Greckie w Szczecinie przyjedzie wciąż niezapomniany dla miłośników jego wielkiego talentu słynny tenor Paulos Raptis, który w swojej barwnej karierze śpiewał nie tylko na scenach operowych (przez wiele lat był gwiazdą Teatru Wielkiego w ?odzi i Opery Warszawskiej, pierwszym tenorem Opery Narodowej w Atenach), ale też w PGR-ach. Przyjechał do Polski jako 12-latek, a naukę muzyki rozpoczął właśnie w Szczecinie. Studiował w Poznaniu. Jego koncert z Orkiestrą Camerata Nova pod batutą Eugeniusza Kusa uświetni uroczystą inaugurację Dni Greckich w piątek (12 września) w sali Bogusława o godz. 19.
W Piwnicy przy Krypcie spotkać się będzie można w sobotę (13 września) o godz. 17 z Nikosem Chadzinikolau - poetą, pisarzem, autorem ponad stu tomików wierszy, powieści i opracowań literackich. Chadzinikolau znany jest także jako wybitny tłumacz literatury greckiej.

W dorobku ma ponad pół tysiąca przekładów, m.in. "Greka Zorby", "Bajek" Ezopa czy z języka starogreckiego "Iliady" Homera. Wraz z synem Aresem dadzą też grecki koncert poetycko-muzyczny.

Na zamkowym dziedzińcu w sobotę o godz. 19 wystąpią Maja Sikorowska z Andrzejem Sikorowskim (Pod Budą), którego żona jest Greczynką. Miłośników kuchni greckiej na pewno ucieszy propozycja greckiej biesiady, jaka odbywać się będzie także w sobotę między godz. 13 a 20 na zamkowym dziedzińcu. Do konsumowania greckiej sałatki i innych przysmaków zaprosi Theofilos Vafidios, znany z programu "Europa da się lubić".

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

?ródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Zmieniony ( 05.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »