shadow_left
Logo
Shadow_R

Dla przedsiębiorcy

Firma
Giełda
Finanse
Kursy walut NBP

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Nasi sponsorzy

Cytaty

Prawdziwa wiedza to świadomość rozmiarów własnej ignorancji.

Galeria dnia...

a (36).JPG

Imieniny

28 Stycznia 2023
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Augustyn,
Flawian, Ildefons,
Julian, Karol,
Leonidas, Piotr,
Radomir, Roger,
Waleriusz
Do końca roku zostało 338 dni.

Zamów biuletynWieści RSS

Aktualno?ci z naszej witryny:
 
   
Kobiety w biznesie PDF Drukuj Email
Wpisał: Jolanta Balicka   
20.10.2008.
Prowadzenie firmy przestaje być domeną mężczyzn. Panie chcą zajmować kierownicze stanowiska, więcej zarabiać, być równym partnerem w negocjacjach

By to osiągnąć zakładają własny biznes. Ich atutem jest wykształcenie, chęć podnoszenia własnych kwalifikacji oraz cechy charakteru.

Badania ekspertów Akademii PARP pokazują, że Polki są dobrze wykształcone. Ponad 58 proc. może pochwalić się wykształceniem wyższym i średnim. Panie chętnie się dokształcają. 75 proc. z nich studiuje i bierze udział w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach.

Bardziej przedsiębiorcze

Nadal jednak istnieją dysproporcje pomiędzy aspiracjami kobiet, a tym co jest w rzeczywistości. Kobiety zarabiają od 15 do 30 proc. mniej niż mężczyźni, wykonując pracę o tej samej wartości. Według badań Fundacji Kobiet płeć piękna ma też mniejsze szanse na zajmowanie kierowniczego stanowiska. Często problem tkwi w samych kobietach. Wynika on z braku wiary w siebie lub nieumiejętności cenienia swojej pracy.

Wiele kobiet wzięło sprawy w swoje ręce i rozpoczęło własną działalność gospodarczą. Dane zebrane przez ośrodek O?Ka pokazują, że 36 proc. Polek pracuje na własny rachunek. 77 proc. z nich mieszka w miastach, które sprzyjają rozwojowi małych i średnich firm. Okazuje się, że Polki są bardziej przedsiębiorcze niż ich koleżanki z krajów UE. Wśród właścicieli firm MSP w Danii 21 proc. to kobiety, w Szwecji i Irlandii - 25 proc.

Chętnie się szkolą

Panie posiadają wiele cech, pomocnych w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Są rzetelne, systematyczne, starają się podejmować wyważone i odpowiedzialne decyzje. Nie są skłonne do ryzyka tak bardzo, jak mężczyźni. Wykazują się również dużą samodyscypliną. Badania ekspertów Akademii PARP pokazują, że 54 proc. kończących szkolenia e-learningowe to właśnie kobiety.

Według badań ekspertów Akademii PARP ponad 25 proc. kobiet, biorących udział w szkoleniach on-line, najchętniej wybiera szkolenie "Jak rozwijać firmę - systemy zarządzania dla M?P". ?wiadczy to o chęci szukania nowych, lepszych rozwiązań w kierowaniu przedsiębiorstwem. Panie duży nacisk kładą też na relacje z potencjalnym partnerem biznesowym oraz z klientem. Dlatego szkolenie Akademii PARP "Negocjacje handlowe w M?P" cieszy się niewiele mniejszym zainteresowaniem. Trzecim szkoleniem, popularnym wśród uczestniczek Akademii PARP jest "Zarządzanie sprzedażą i relacje z klientem".

W sieci

Akademia PARP oferuje jedenaście bezpłatnych szkoleń e-learningowych, które można znaleźć pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Portal edukacyjny zapewnia także wsparcie ze strony opiekunów oraz prace grupowe. Multimedialne, całkowicie bezpłatne szkolenia on-line zapewniają dostęp do wiedzy biznesowej. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę. W szkoleniach internetowych Akademii PARP uczestniczy już prawie 48 tys. właścicieli i pracowników firm z sektora MSP.

?ródło: Głos Szczeciński Artur Kostecki

Zmieniony ( 20.10.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »